Effektiv forvaltning og lønnsomme investeringer i Norge og Danmark bidro til vesentlig resultatvekst mot fjoråret.
Per august var resultatet før skatt på 123,6 mill. kroner, en økning på 29,8 mill. kroner (32 %) sammenlignet med samme periode i fjor. Totale leieinntekter var 492,5 mill. kroner hittil i år mot 481,2 mill. kroner i 2024.
- I tillegg til topplinjevekst er det vesentlige finansinntekter fra konsernets investeringer i Danmark samt lavere rentekostnader som utgjør veksten i resultatet. Vi forventer å fortsette den positive utviklingen i tiden fremover, sier AKAs finansdirektør Thomas Simonsen.
Den daglige driften og forvaltningen av eiendomsporteføljen har gått som normalt, med fortsatt fokus på ytterligere forbedring av driftsrutiner og IT-systemer for i størst mulig grad å være en proaktiv og effektiv gårdeier i tett relasjon med leietakerne. Aktivitetsnivået knyttet til investeringer i egne eiendommer er fortsatt høyt og det gjennomføres en rekke tiltak for å videreutvikle eiendommene i porteføljen. Det største enkeltprosjektet er pågående ombygging og transformasjon av en tidligere industrihall i Hvervenmoen Næringspark som utvikles til nye moderne og energieffektive lokaler for Montér og Brødrene Dahl. På samme eiendom bygges det et nytt bygg for Flisekompaniet, slik at samlet areal i prosjektet er 7.500 m2.
- Etter transformasjon vil industrihallen på Hvervenmoen forbedre sin energikarakter fra D til A. Vi ser også at prosjektet gir store synergier i forhold til sambruk av arealer både ute og inne, samt at fokuset på gjenbruk har vært stort, sier AKAs eiendomsdirektør Rolf Hammerengen.
Eksponeringen til AKA er i hovedsak mot dagligvare og bredt vareutvalg innen lavprissegmentet. Både i Norge og Danmark er det omsetningsvekst i dagligvaremarkedet og aktørene innen lavpris har økt sine markedsandeler over tid. Innen bredt vareutvalg er det god omsetningsutvikling, og byggevare har vekst både innen privat- og proffmarkedet.
Per oktober 2025 eier AKA, direkte og indirekte, en portefølje bestående av 297 eiendommer og 594.000 kvadratmeter med en samlet årlig leieinntekt på 1.011 mill. kroner, hvorav 61 % av inntektene kommer fra utleie til dagligvaresegmentet. Vektet gjenværende leietid i porteføljen er 8,1 år og utleid areal er 99 %.
- Etter vi lukket bøkene for 2. tertial har vi vært aktive på transaksjonsmarkedet, både ved kjøp av flere REMA 1000 eiendommer i Danmark og salg av eiendommer i Nord-Norge. Vi har betydelig løfteevne og store ambisjoner for videre vekst, p.t med hovedfokus på gode dagligvarelokasjoner i Danmark, men vi er også åpne for gode beliggenheter i Norge hvis prisen er riktig, sier adm.dir. Jane K. Gravbråten.
Les AKAs delårsrapport for 2. tertial 2025 her.

